kachlova pec rucne malovana unikatna na predaj

Kachľová pec na drevo – klasické a moderné pece

Vzhľadom na klimatické danosti našej krajiny musíme naše budovy v rôznej miere vykurovať. K dispozícii máme nespočet riešení – od najjednoduchších piecok až po komplexné elektronicky riadené systémy ústredného kúrenia. Naše požiadavky na komfort sa snažíme uspokojiť na základe určitej kombinácie potrieb a dostupných možností. V tomto texte by som chcel načrtnúť možnosti, ktoré ponúka kachľová pec na drevo.

Kachľová pec sa jedného dňa zrazu „objavila“. Odborníci totiž nedokážu jej vývoj vysledovať a popísať tak presne, ako napríklad dejiny osvetlenia. Počnúc 11. storočím sa zachovali fragmenty keramiky, ktoré čiastočne zdobili alebo utvárali samotnú konštrukciu kachľových pecí. V 13. a 14. storočí bol tento typ vykurovacieho telesa už značne rozšírený. Z tohto obdobia pochádzajú aj najstaršie vyobrazenia. Zo 14. storočia sa zachovalo množstvo nálezov, od jednoduchých nádobkových kachlíc až po najhonosnejšie kachlice a kachľové pece z obdobia gotiky. Vzhľad kachľových pecí vždy sledoval umelecké trendy danej doby. V súčasnosti sú na trhu dostupné všemožné druhy kachľových pecí a kachlíc, od kópií štýlových tendencií minulosti až po najrozmanitejšie súčasné dizajnové línie.

Moderná kachľová pec na drevo a jej štýl

Poprední západoeurópski výrobcovia kachlíc ponúkajú na každoročných veľtrhoch a výstavách zameraných na interiérový dizajn neustále nové riešenia. Pri kachľovej peci, ktorá sa stavia na desať až dvadsať rokov, je však riskantné vsadiť na niektorý z najčerstvejších trendov. Zákazníci, ktorí majú v pláne nakúpiť kachlice na stavbu pece, sa stretávajú najmä so sériovo vyrábanými vzormi veľkých výrobcov. Menšie dielne dopĺňajú chýbajúce odtiene z palety možností. Individuálne umelecké návrhy sa vzhľadom na absenciu klientely žiaľ veľmi zriedkavo dostanú do širšieho povedomia a majú tak minimálny vplyv na vkus výrobcov aj zákazníkov. Je zlé, ak chýbajú peniaze, ale aj to, ak sú iba peniaze.

Kachľová pec bez komína

Zatiaľ čo vzhľad pecí nám môže pripadať veľmi rôznorodý, počnúc prastarými rustikálnymi, cez kachľové pece z meštianskych a aristokratických interiérov, až po moderné súčasné kusy, z hľadiska vykurovacej techniky existuje len jedna deliaca čiara. Používanie ohniska a spalinových ťahov v konštrukcii kachľových pecí od druhej polovice 18. storočia bolo významným krokom k hospodárnemu vykurovaniu. Rokokovú šľachtickú kachľovú pec a roľnícku hlinenú pec možno považovať za dva extrémy v ich vonkajších charakteristikách, ale konštrukčne sú vlastne totožné: sú to vykurovacie zariadenia bez dymovodov s vonkajšou obsluhou. Šľachtická kachľová pec stojaca na štíhlych kovových nohách je majstrovským remeselným dielom s bohatou výzdobou, zodpovedajúcou svojej dobe. Má však tiež jediný otvor, prikladalo sa do nej z priľahlej miestnosti a tadiaľ vychádzal aj dym.

Objavenie ťahov a komína 

Konštrukcia ohniska a ťahov spolu s vhodným komínom umožnili omnoho úspornejšie a ekologickejšie vykurovanie drevom. Pri použití menšieho množstva palivového dreva získavame viac tepla a čistejší dym. Kachľové pece na drevo s vhodne dimenzovaným ohniskom môžu zabezpečiť dokonalejšie horenie; dlhé ťahy zabraňujú okamžitému vstupu horúcich spalín do komína. Konštrukčné materiály použité na ich stavbu zvyšujú celkovú hmotnosť a tepelnú akumulačnú kapacitu pece.

Kachľové pece už po stáročia predstavujú ekonomické, ekologické a esteticky príťažlivé vykurovacie zariadenie, ktoré vyžaruje harmóniu, bezpečnosť a príjemné teplo. Vďaka tomu, že sa dajú prispôsobiť na mieru každej domácnosti, budú mať vždy miesto v našej bytovej kultúre. Popri dreve, koži a textile robí domov domovom aj keramika. Samozrejme, vždy sa nájde konkurent, ktorý sľubuje väčšie pohodlie, no na mnohých z nich si už sotva niekto spomenie. Náročný majiteľ domu, ktorý preferuje možnosť bezpečného spôsobu vykurovania, vždy uprednostní kachľovú pec.

Kachľová pec a pocit komfortu idú ruka v ruke

Kachľová pec je vykurovacie zariadenie postavené z glazovaných tvaroviek, prispôsobených potrebám miesta, zvnútra obložené žiaruvzdornými keramickými materiálmi. Tepelnotechnické vlastnosti materiálov použitých na takúto stavbu sú priaznivé, kachľová pec má veľmi dobrú akumulačnú schopnosť a je schopná poskytovať rovnomerný tepelný výkon počas dlhšieho časového intervalu.

Dá sa povedať, že v železných kachliach s preskleným ohniskom (t. j. v krbe) zakúrime spravidla vtedy, keď chceme teplo okamžite, zatiaľ čo kachľovú pec zvolíme, aby nám poskytovala teplo až do jej ďalšieho rozkúrenia.

Výhodou je, že povrch kachľových pecí sa nikdy príliš nerozpáli. Nehrozí riziko prehriatia ako v prípade železných kachlí. Okrem podstatného zníženia rizika požiaru a úrazov je stredná teplota, ktorú poskytuje kachľová pec, výhodnejšia aj z hľadiska komfortu, pretože železné kachle s vysokou povrchovou teplotou spaľujú prach vo vzduchu, čo vždy vytvára pocit sucha a je nezdravé. Kachľová pec odovzdáva prevažne sálavé teplo, vzniká tak menej horúceho vzduchu a teplotný rozdiel medzi podlahou a stropom zostáva nízky.

Ako ďalšiu výhodu môžeme spomenúť aj to, že obsluha kachľových pecí je jednoduchá a nevyžaduje si žiadne špeciálne zručnosti. Žiaľ, niekoľko generácií vypadlo z rutiny vykurovania drevom, preto si osvojenie úsporného kúrenia drevom bude vyžadovať trocha pozornosti a disciplíny. Každé vykurovacie teleso a palivo má optimálnu technológiu kúrenia a len pri jej dodržiavaní možno dosiahnuť správnu mieru účinnosti: tá v prípade kachľových pecí predstavuje 75 až 80 % pri štandardných podmienkach.

Podobné články

5 2 votes
Hodnotenie článku
Prishláste sa na odber
Upozornenie
guest

1 Komment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
asd

sad